Početna strana > Hronika > Mundijal u Kataru: SAD i Vels odigrali su nerešeno 1:1 u poslednjoj utakmici prvog kola Grupe B

utorak, 22. novembar 2022.

Sjedinjene Američke Države i Vels odigrali su nerešeno 1:1 u utakmici prvog kola grupne faze Svetskog prvenstva na "Ahmad bin Ali" stadionu. Ovim duelom kompletirano je prvo kolo Grupe B.

Podela bodova najrealniji ishod meča Amerika - Vels

Sjedinjene Američke Države i Vels odigrali su nerešenu utakmicu, 1:1 u prvom kolu Grupe B.

Amerikanci su otvorili utakmicu ofanzivno, napadali su i do 20. minuta imali su dve izgledne prilike za pogodak, međutim golman Velsa Henesi je reagovao smireno.

U nastavku, Vels je i dalje čekao priliku da postigne gol iz eventualnog kontranapada.

SAD je na početku napadao po desnoj strani terena, da bi oko 25. minuta promenio stranu. Kreator je uglavnom bio Pulišić.

Prvi gol na meču postigao je Timoti Vea u 36. minutu nakon lepe asistencije Kristijana Pulišića, koji je predriblao dva protivnička fudbalera i proturio loptu do strelca gola.

Na poluvremenu, statistički, ali i rezultatski gledano SAD je bila bolja reprezentacija. Imali su čak 58% poseda lopte, 15% je bilo kada se lopta nije nalazila u nogama nekoga od igrača oba tima, dok je Vels imao samo 27% kotrolisanja lopte.

U drugom poluvremenu Vels je počeo ofanzivno i agresivno. Kifer Mur je zamenio DŽejmsa i odmah je primećena bolja igra "zmajeva".

Čini se da su uloge bile promenjene do pred kraj utakmice, "jenkiji" su bili potisnuti i čekali su kontru.

U 81. minutu defanzivac SAD-a Cimerman je srušio kapitena Velsa u šesnaestercu, da bi već u narednom minutu Bejl doneo izjednačenje na utakmici, čime je postavio konačan rezultat meča.

Garet Bejl je postigao prvi gol za Vels na Mundijalu nakon 64 godine, budući da su "zmajevi" u Kataru prvi put na Svetskom prvenstvu još od Svetskog kupa 195. godine u Švedskoj.

Na koncu može se konstatovati da je podela bodova najrealnija i najpravednija opcija.

U drugom kolu Grupe B, 25. novembra sastaće se Vels - Iran i Engleska - SAD.

Ranije danas Engleska je ubedljivo savladala Iran rezultatom 6:2

Kraj meča, SAD - Vels 1:1

Viđena je podela bodova na meču između SAD-a i Velsa.

Vea je bio strelac kod Amerike, a u redovima Velsa, kapiten Bejl.

90' Devet minuta nadoknade

Sudija je produžio utakmicu na još devet minuta. Očekuje nas uzbudljiva završnica meča. Obe ekipe sporadično napadaju.

82' GOL! Bejl pogađa sa bele tačke za izjednačenje

Kapiten Velsa Garet Bejl postigao je prvi gol na Mundijalu za nacionalni tim posle 64 godine.

81' Penal za Vels

Cimerman je srušio Bejla u šesnaestercu. Kapiten šutira penal.

77' Amerika konsolidovala igru

Nakon napada Velsa, Amerikanci su konsolidovali igru i opet deluju opasnije na terenu od protivnika.

64' Vels je imao najbolju priliku za gol

Velšani su preuzeli potpunu inicijativu. Ben Dejvis je imao najbolju priliku da postigne izjednačujući gol na meču. Šutirao je glavom u padu sa šest metara, ali je golman SAD-a Tarner odbranio udarac. Zatim, nakon kornera Kifer Mur je šutirao preko gola.

56' Vels agresivniji u odnosu na prvi deo meča

Reprezentativci Velsa u drugom poluvremenu su zaigrali nešto ofanzivnije za razliku od prvog dela meča u kome su čekali protivnike na svoju polovinu i vrebali šansu za gol iz kontre.

Amerikanci su potisnuti i deluje u prvih deset minuta drugog poluvremena da su zamenjene uloge.

Rob Pejdž je napravio izmenu u timu Velsa na početku drugog dela meča

Iz igre je izašao Danijel DŽejms, koji se nije naigrao u prvom delu utakmice, a ušao je iskusni Kifer Mur.

Mur je klasičan napadač, igrač je Bornmuta, dok je DŽejms ofanzivni krilni fudbaler.

Kraj prvog poluvremena! SAD - Vels 1:0

Amerikanci na petnaestominutni odmor odlaze sa golom prednosti. Strelac je bio Timoti Vea u 36. minutu igre.

40' Žuti karton za Bejla

36' GOL! Vea strelac, Amerika vodi

Timoti Vea je postigao pogodak na asistenciju Kristijana Pulišića koji je predriblao dva fudbalera Velsa i proturio loptu kroz sredinu ka strelcu gola.

Četvorica fudbalera Fulama u obe ekipe

Danijel DŽejms i Hari Vilson su nastupaju za Vels, dok za SAD igraju Tim Rim i Entoni Robinson.

22' Vels defanzivan

Fudbaleri Velsa čini se da vrebaju priliku iz kontranapada, jer svakako imaju brzonoge igrače koji mogu da naprave šansu za pogodak.

Amerikanci su u prethodnom delu utakmice skroz potisnuli odbranu protivnika, a Velšani nemaju pravo rešenje da prenesu težište igre na polovinu terena koju brani selekcija SAD-a.

13' Još jedan žuti karton

Mekeni je dobio žuti karton, a prethodno je sudija kaznio njegovoj saigrača, Desta.

Oba faula napravljena su na Vilijamsu.

10' Amerika ofanzivnija

Reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država na početku meča igra ofanzivnije, imali su dve prilike da postignu pogodak, međutim golman Velsa Henesi je stabilno reagovao.

Amerikanci napadaju uglavnom po desnoj strani terena.

Seržinjo Dest je prvi fudbaler koji je dobio žuti karton na utakmici.

Počeo je meč

Poslednji meč drugog dana Mundijal je počeo. Prvi sa centra kreću Amerikanci.

Poznati su sastavi timova:

SAD: Tarner, Dest, Rim, Cimerman, Robinson, Adams, Musa, Mekeni, Sardžent, Pulišić, Vea;

Vels: Henesi, Mefam, Rodon, Dejvis, Ampadu, Remzi, Roberts, Vilijams, DŽejms, Vilson, Bejl.

Glavni sudija utakmice

Glavni sudija meča biće Abdulrahman Al-DŽasim, dolazi iz zemlje domaćina Mundijala, a međunarodni sudija Fife postao je 2013. godine.

Dve prijateljske utakmice

Prvi meč SAD i Vels odigrali su 2003. godine u kome su "jenkiji" trijumfovali, rezultatom 2:0. Drugi put su se sureli 12. novembra 2020. godine, takođe u prijateljskom meču, koji je završen remijem, bez golova.

Amerika ima najmlađi tim

Selekcija Sjedinjenih Američkih Država na Svetskom prvenstvu u Kataru 2022. godine imaće najmlađi tim, na današnji dan prosek starosti fudbalera je 25 godina i 175 dana.

Vels prvi put posle 64 godine na Mundijalu

Skoro šest i po decenija kasnije, Vels će opet biti deo velike smotre najboljih reprezentacija sveta u fudbalu. "Zmajevi" će tek drugi put u istoriji igrati na Mundijalu.

Prvi put u igrali su u Švedskoj 1958. godine, tada je Vels napravio veliko iznenađenje, ali i najveći uspeh do tada. Naime, plasirali su se u nokaut fazu Mundijala.

Amerika i Vels na „Ahmad bin Ali“ stadionu

Fudbalska Ahmad bin Ali arena izgrađena je na mestu nekadašnjeg istoimenog stadiona u provinciji Al Rajan, udaljenoj 20 kilometara zapadno od Dohe. Zbog okruženja, mesto se ponekad naziva "kapija pustinje".

Poslednja utakmica drugog dana Mundijala

Drugog dana Mundijala u Kataru odigrane su dve utakmice. Prethodno u Grupi A Holandija je bila bolja od Senegala 2:0. U Grupi B Engleska je savladala reprezentaciju Irana 6:2.

Poslednji meč je između reprezentacije SAD-a i Velsa.